Sports

Caribou Boys, MDI Girls Claim Class B Eastern Maine XC Titles

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago

2014 Eastern Maine Regional XC Championship - 10/25/2014
                                    Troy Howard Middle School
                                             Results
  Event 5  Boys 5000 Meter Run Class B Class B

Results - Men Class B
  1 Chris Cote                SR Waterville            17:12.94    1
  2 Caleb Love-Webb           SO Camden Hills          17:22.51    2
  3 Camrin Portela            SR Erskine Academy       17:49.51    3
  4 Roger Quehl               SR Belfast               17:54.91    4
  5 Josh Zapsky               SR Hermon High School    17:56.28    5
  6 Ralph Magnani             SR Mount Desert          17:58.94    6
  7 Jordan Harris             SR Mount Desert          18:00.04    7
  8 Jason Bartley             JR Presque Isle          18:00.53    8
  9 Justin Studholme          JR Erskine Academy       18:12.53    9
 10 Elijah Verhoff            JR Caribou High School   18:18.00   10
 11 Cooper Russell            FR Camden Hills          18:20.26   11
 12 Chathu Karunasiri         JR Caribou High School   18:23.26   12
 13 Peter Philbrook           JR Mount Desert          18:26.34   13
 14 Caleb Hunter              JR Caribou High School   18:35.33   14
 15 Billy Chambers            JR Waterville            18:36.73   15
 16 Jacob Boudreau            SR Winslow High School   18:38.53   16
 17 Lukas Lagasse             JR Caribou High School   18:39.81   17
 18 Daniel Randolph           FR Caribou High School   18:41.69   18
 19 Mitchell St. Peter        SR Caribou High School   18:43.44   19
 20 Gavin Felch               SR Medomak               18:45.12   20
 21 Jacob Hall                SR Old Town              18:48.05   21
 22 Dylan Harris              JR Mount Desert          18:48.38   22
 23 Ricky Smith               FR Belfast               18:58.10   23
 24 Ethan Dodge               JR Erskine Academy       19:00.19   24
 25 Gabe Piquette             JR Foxcroft Academy      19:01.16   25
 26 David Anderson            SR Mount Desert          19:02.46   26
 27 Patrick Groening          JR Belfast               19:08.31   27
 28 Nicholas Gurney           JR Winslow High School   19:08.62   28
 29 Trevor Iltis              FR Camden Hills          19:08.90   29
 30 Mark McCluskey            SR Camden Hills          19:09.28   30
 31 Ben Winchenbach           JR Camden Hills          19:10.17   31
 32 Zane Bielenberg           SO Belfast               19:10.27   32
 33 MacKenzie Ladd            FR John Bapst            19:12.30   33
 34 Aidan Ripley              SR Belfast               19:15.45   34
 35 Eli Smith                 JR Camden Hills          19:16.34   35
 36 Ethan Craigo              SR Mount Desert          19:18.57   36
 37 Kyle Wood                 FR Camden Hills          19:21.59   37
 38 Huston McCollum           JR John Bapst            19:22.75   38
 39 Cristian Nunez            SR Presque Isle          19:25.07   39
 40 Matt Frost                FR Ellsworth             19:26.04   40
 41 Connor Poirier            SO Old Town              19:28.13   41
 42 Tyler Noyes               SO Belfast               19:30.64   42
 43 Daniel Bubar              JR Medomak               19:32.28   43
 44 Cooper Nelson             JR Foxcroft Academy      19:34.48   44
 45 Hunter Willey             SO Old Town              19:46.77   45
 46 Jackson Winslow           JR Belfast               19:49.75   46
 47 Austin Albert             SR Presque Isle          19:52.96   47
 48 Conor Millard             SR Old Town              19:55.16   48
 49 Connor Archer             JR Old Town              19:56.85   49
 50 Mike Tormey               SR John Bapst            19:57.91   50
 51 Keith Adams               SO John Bapst            19:58.54   51
 52 Ryan Engelhardt           SR MCI                   19:58.88   52
 53 Nathan Martin             JR Winslow High School   20:00.52   53
 54 Noah Robidoux             JR Ellsworth             20:00.75   54
 55 Noah Simpson              SR Foxcroft Academy      20:02.33   55
 56 Josh Bloom                SO Mount Desert          20:04.25   56
 57 Alex Krechko              SO MCI                   20:04.50   57
 58 Benjamin Arsenault        SO MCI                   20:05.13   58
 59 Django Pignatello         JR Erskine Academy       20:06.76   59
 60 Jose Lynch                FR Waterville            20:06.83   60
 61 Adam O'Connor             SO Winslow High School   20:11.60   61
 62 Dustin Alward             FR Presque Isle          20:14.40   62
 63 Adam Bovie                SR Erskine Academy       20:15.33   63
 64 Skylar Ouellette          JR Old Town              20:20.84   64
 65 Ben Ropple                JR John Bapst            20:21.48   65
 66 James Churchill           SR Presque Isle          20:24.22   66
 67 Nathnael Feleke           SR Foxcroft Academy      20:30.55   67
 68 Liam Casey                SO Foxcroft Academy      20:43.69   68
 69 Joe Gay                   SO Erskine Academy       20:49.67   69
 70 Logan Theriault           SR Winslow High School   20:53.63   70
 71 Colby Cates-Wright        SO Washington Academy    20:55.80   71
 72 Wyatt Williams            FR Washington Academy    20:56.33   72
 73 Nick Dieffenbacher-Krall  JR Old Town              21:01.18   73
 74 Drew Massey               SR Waterville            21:04.61   74
 75 Jett Troutt               SO Hermon High School    21:05.85   75
 76 Kohei Kotani              JR Foxcroft Academy      21:10.88   76
 77 Ethan Welch               JR Winslow High School   21:12.44   77
 78 Skyler AuCoin-Wright      JR Washington Academy    21:15.33   78
 79 Max Bartley               FR Presque Isle          21:17.00   79
 80 Gabe Brady                SO Washington Academy    21:21.73   80
 81 Austin Baron              FR Ellsworth             21:24.49   81
 82 Andy Chambers             FR Waterville            21:25.35   82
 83 Deagan Poland             JR Medomak               21:26.58   83
 84 Conrad Svec               JR Ellsworth             21:27.83   84
 85 Noah Rossignol            SR Presque Isle          21:30.22   85
 86 Christopher Watrous       JR MCI                   21:33.07   86
 87 Evan Desmond              FR Caribou High School   21:37.86   87
 88 Alex Rockress             SR John Bapst            21:51.65   88
 89 Brodie Hodsdon            SO Erskine Academy       21:52.12   89
 90 Tyler Bowman              FR Medomak               22:07.98   90
 91 Hunter Giacomuzzi         JR Foxcroft Academy      22:25.41   91
 92 Andrew Zapsky             SO Hermon High School    22:26.14   92
 93 Brendan Swoboda           FR Hermon High School    22:26.68   93
 94 Jerry Ju                  SR MCI                   22:29.13   94
 95 Ben Beaudoin              FR Washington Academy    22:54.52   95
 96 Adan Lawlor               FR Waterville            23:01.57   96
 97 Benjamin Nichols          SO Hermon High School    23:02.23   97
 98 Nick Langille             JR Hermon High School    23:07.02   98
 99 Cooper Boardman           SO Waterville            23:22.16   99
100 Derek Look                SR Ellsworth             23:23.78  100
101 Dylan Reese               SO Oceanside             23:24.93
102 Daley Winterich           JR Oceanside             23:34.18
103 Max Rexroad               FR Washington Academy    23:40.12  101
104 Dillion Nason             SO Hermon High School    24:02.08  102
105 Alex Kenniston            SR Medomak               24:25.48  103
106 Tim Curts                 JR Ellsworth             25:02.68  104
107 Seth Wilcox               SR MCI                   25:02.92  105
108 Collin Lima               FR Ellsworth             25:15.36  106
109 Ryley Wheelock            FR John Bapst            25:51.45  107
 -- Ben Easton                SR Washington Academy         DNF
 -- Nick Morris               FR Winslow High School        DNF

Read more on Caribou Boys, MDI Girls Claim Class B Eastern Maine XC Titles…


Orono Boys, Girls Win Class C Eastern Maine Cross Country Championships

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago

2014 Eastern Maine Regional XC Championship - 10/25/2014
                                    Troy Howard Middle School
                                             Results
  Event 1  Boys 5000 Meter Run Class C Class C
Results - Men Class C
  1 Matthew Toussaint         SR Fort Kent             16:50.92    1
  2 John Hassett              SO George Stevens        17:00.66    2
  3 Tristan Butterfield       JR Orono High School     18:00.73    3
  4 Derek Baker               JR Washburn              18:07.20    4
  5 Matt Keresey              FR Orono High School     18:13.56    5
  6 Isaiah Brown              SO Houlton High School   18:15.46
  7 Addison Coty              FR Calais High School    18:20.55
  8 Skyler Fraga              JR Bucksport             18:24.59
  9 Devlin Valle              JR George Stevens        18:25.89    6
 10 Lowell Ruck               SO Orono High School     18:36.05    7
 11 Jonathan Spencer          FR Orono High School     18:40.28    8
 12 Charles Parham            JR Fort Kent             18:42.22    9
 13 Tate Yoder                SR George Stevens        18:44.30   10
 14 Domonic Pacelli           SR Lee Academy           18:45.17   11
 15 William O'Neil            SO Orono High School     18:51.67   12
 16 Skyler Bernstein          SO Fort Kent             18:54.71   13
 17 Oliver Broughton          JR George Stevens        18:59.14   14
 18 Jacob Godfrey             FR Machias               18:59.74   15
 19 Aylen Wolf                JR George Stevens        19:00.01   16
 20 William Stauch            SO Dexter High School    19:03.30
 21 Stephen Nelson            SO Orono High School     19:04.96   17
 22 Brendan Penfold           FR Deer Isle-Ston        19:16.15
 23 Sam Ouellette             SR Fort Kent             19:19.24   18
 24 Devon Maynard             FR Washburn              19:20.40   19
 25 Wesley Ganglfinger        FR Greater Houlton       19:20.50
 26 Ty Orduna                 SR Central High School   19:36.57   20
 27 Robert Lisee              JR Narraguagus           19:38.77
 28 Kaj Overturf              SR Central High School   19:39.34   21
 29 Howie Lin                 SO Lee Academy           19:53.08   22
 30 Noah Holmes               SR Houlton High School   19:54.18
 31 Adam Casillas             JR Houlton High School   19:58.07
 32 Kyle Ham                  JR Central High School   20:15.56   23
 33 Elijah Ames               FR Central High School   20:18.17   24
 34 Frank Schweizer           JR George Stevens        20:23.63   25
 35 Lewis Wang                JR Lee Academy           20:28.61   26
 36 Joshua Burris             FR Mattanawcook          20:29.49
 37 Kacey Wright              SO Central High School   20:31.05   27
 38 Michael Ericson           SR Washburn              20:33.25   28
 39 Tyler Ray                 SO George Stevens        20:42.28   29
 40 Charles Fang              JR Lee Academy           20:44.56   30
 41 Ramon Perez               FR Bucksport             20:46.58
 42 Ezra Tolatovicz           SO Shead                 20:51.70
 43 Devin Fairbrother         FR Searsport             20:53.43
 44 Sammy Huang               SO Lee Academy           20:54.73   31
 45 George Spahn              SR Limestone/MSSM        20:57.85
 46 Jared Michaud             SR Fort Kent             21:00.13   32
 47 Matthew Williamson        SO Orono High School     21:03.25   33
 48 Jackson Ashby             SO Fort Kent             21:14.62   34
 49 Tristan Wright            JR Central High School   21:19.31   35
 50 Amaziah Jones             SR Bucksport             21:40.00
 51 Michael Soteres           SR Bucksport             21:45.74
 52 Nicholas Hallowell        SR Calais High School    21:49.82
 53 Frederick Whitney         SR Houlton High School   21:50.84
 54 Holden Clapp              FR Searsport             21:57.50
 55 Andrew Lavin              SO Searsport             22:03.09
 56 Logan Wood                SR Machias               22:05.72   36
 57 Jeff Sun                  SR Lee Academy           22:20.01   37
 58 Cameron Preston           SR Washburn              22:25.41   38
 59 Brent Weaver              SR Machias               22:26.30   39
 60 Dylan Bernaquer           SO Sumner                22:36.28
 61 Cameron Leavitt           FR Machias               22:49.89   40
 62 Nathanael Thurlow         SR Lee Academy           23:06.22   41
 63 Greg Jarrett              SO Shead                 23:12.31
 64 Dakota Holland            SR Machias               23:14.72   42
 65 Nicholas Kimball          SO Sumner                23:17.86
 66 Ethan Butler              FR Washburn              23:27.64   43
 67 Dacian Robert             FR Bangor Christian      23:28.34
 68 Tyler Wentzell            FR Machias               23:33.54   44
 69 Tristan Alley             SR Jonesport Beal        23:46.43
 70 Eric Smith                SR Machias               24:22.92   45
 71 Alex Walker               FR Greater Houlton       24:48.66
 72 Isaac Robichaud           FR Fort Kent             24:52.29   46
 73 Dakota McNally            SR Central High School   24:55.91   47
 74 Pedro Quintela            SR Mattanawcook          26:09.96
 75 Zach Welch                SO Deer Isle-Ston        27:40.31
 76 Joseph Newell             SR Shead                 28:08.57
 77 Nathaniel Coleman         SR Calais High School    28:27.05
 78 Anthony Couture           JR Narraguagus           30:04.63

Read more on Orono Boys, Girls Win Class C Eastern Maine Cross Country Championships…


First & 5 – Week 8

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago

 

HIGH SCHOOL FOOTBALL SCORES WEEK 8

OXFORD HILLS  18

BANGOR 0

 

MESSALONSKEE 14

LAWRENCE 34

 

GARDINER 0

CONY 41

 

WESTBROOK 45

OCEANSIDE 12

 

WATERVILLE 42

Read more on First & 5 – Week 8…


UMaine Men’s Hockey Notches First Win, Tops UAA

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago

NCAA DI HOCKEY

MEN

MAINE 3, #20 ALASKA ANCHORAGE 1


MCI’s Santiago Returns to Action Tomorrow, Hathaway Back Next Week

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago


Jonesport Beals Falls at Washburn in Prelim Soccer

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago


PCHS Wins Prelim Soccer Game at Madawaska

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago


Hampden Academy Soccer’s Noah Parker is our Play of the Week

Eric Gullickson

Updated 4 weeks ago


Brooks Native Larrabee Finding Cross Country Stride at Husson

Eric Gullickson

Updated 1 month ago


Black Bears Men’s Basketball Gets Commitment from Mass. Star Harewood

Eric Gullickson

Updated 1 month ago


UMaine Basketball Teams Host “Fan Jam”

Eric Gullickson

Updated 1 month ago


New River City Soccer Club to Compete with Seacoast United

Eric Gullickson

Updated 1 month ago


Hampden Academy Boys, Bangor Girls Win Rivalry Soccer Games

Eric Gullickson

Updated 1 month ago

HIGH SCHOOL SOCCER

BOYS

HAMPDEN ACADEMY 5, BANGOR 2

GIRLS

BANGOR 2, HAMPDEN ACADEMY 0


Lawrence Gets Past Edward Little, Will Meet Messalonskee in Next Round

Eric Gullickson

Updated 1 month ago

CLASS A FIELD HOCKEY

EASTERN MAINE QUARTERFINAL

LAWRENCE 3, EDWARD LITTLE 1


Messalonskee Rolls Past Oxford Hills in Class A Field Hockey

Eric Gullickson

Updated 1 month ago

CLASS A FIELD HOCKEY

EASTERN MAINE QUARTERFINAL

MESSALONSKEE 6, OXFORD HILLS 0


Big 2nd Half Propels Dexter Regional Past Central

Eric Gullickson

Updated 1 month ago

CLASS C FIELD HOCKEY

EASTERN MAINE QUARTERFINAL

DEXTER REGIONAL 6, CENTRAL 0


Foxcroft Academy Advances in Class C Field Hockey Tournament

Eric Gullickson

Updated 1 month ago

CLASS C FIELD HOCKEY

EASTERN MAINE QUARTERFINAL

FOXCROFT ACADEMY 5, WINTHROP 0


Black Bears Hoops to Host “Fan Jam” Tomorrow Night

Eric Gullickson

Updated 1 month ago


Goalie Chris Howat With the Black Bears

Tim Throckmorton

Updated 1 month ago

There are only two players from this state that are on the UMaine hockey team.  Jake Rutt is a senior captain from Scarborough and then there is goalie Chris Howat.

Read more on Goalie Chris Howat With the Black Bears…


Winslow Beats Rival Waterville

Tim Throckmorton

Updated 1 month ago

The biggest games bring out the best performances.  This weekend there was a football battle between two schools that are two miles apart… Waterville against Winslow.


MENU